Parę słów na temat certyfikatu GOST

Choć coraz częściej spotkać się można z certyfikatem EAC, stosowanym na terenie Unii Celnej, to jednak nie wszyscy kojarzą standardy GOST funkcjonujące na terenie Federacji Rosyjskiej.

tłumacz

Autor: Robb1e
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to certyfikat jednak ściśle związany z Unią Celną, bowiem potwierdza on spełnione regulacje techniczne rozpracowane w Rosji, Kazachstanie oraz Białorusi.
gps

Autor: Tony Webster
Źródło: http://www.flickr.com
Fachowiec

Autor: Hyundai
GOST certyfikat jest dokumentem wydawanym na produkt zgodny ze standardami rosyjskimi.

Czy zainteresował Cię artykuł? Tak? To nadchodzimy z wiadomością, że przygotowaliśmy dla Ciebie dostęp za darmo (https://okularium.pl/) do kolejnych notek pod tym linkiem.

Inną nazwą jest GOST-R, gdzie litera ostatnia oznacza właśnie Rosję. Jeśli dany produkt jest zgodny ze standardami, wówczas przyznany zostaje certyfikat (więcej:: www.certificator.eu/pl/certifikacja/certyfikat-gost-k.html). GOST może dotyczyć w pewnych przypadkach wszystkich trzech krajów Unii Celnej, jednak jednocześnie warto napomnieć, że zagadnienia oraz parametry są we wszystkich tych krajach odmienne. GOST certyfikat wydawany jest na partię pojedynczą na Produkty dostarczone do Rosji, a także seryjną, na rok, dwa albo trzy lata. Certyfikat zawiera m.in. wiadomości o danych firmy produkującej i odbiorcy, całkowitą nazwę towaru, jego model lub też opis. Jeśli wcześniej przyznawane były certyfikaty na partię pojedynczą, w czasie późniejszym ubiegać się można o certyfikację seryjną, gdzie podać należy m.in. informacje o wcześniejszych certyfikatach, a także protokoły badań. Wszelkie dokumenty jednak mogą się od siebie różnić zależnie od niektórych czynników.

W Rosji jest też przyznawane świadectwo sanitarno-epidemiologiczne, pozwalające na produkowanie albo wwóz na obszar kraju pewnych produktów. Certyfikat potwierdza zgodność produktów z higienicznymi normami i sanitarnymi. Zwykle przyznawany jest on na okres lat pięciu.