Nie masz pomysłu na wypoczynek? – odwiedź Kaszuby i zobacz, jak jest tam magicznie

Kaszuby to zachwycający teren znajdujący się na północy naszego kraju. Jest częścią Pomorza, na zachód od Wisły, jednak mimo to trudno jest dobrze zaznaczyć granice obszaru, gdyż nie są to tereny historyczne. Kaszuby rozpościerają się od Morza Bałtyckiego na południe, obejmując swoim zasięgiem piękne plaże wybrzeża, ale także wspaniałe lasy i malownicze jeziora. Pragniesz mieć wakacje w fascynującym miejscu? Pomyśl o Kaszubach!

Krajobraz, Kaszuby

Autor: Szymon Nitka
Źródło: http://www.flickr.com
Kaszuby są unikalne pod kilkoma względami. Na szczególną uwagę zasługuje język kaszubski. Używany na co dzień przez kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Kaszub jest jednym z języków pomorskich , który należy do lechickiej grupy języków zachodniosłowiańskich. Z drugiej strony jego klasyfikacja nie jest do końca jasna, więc budzi dużo kontrowersji. Z tego powodu część językoznawców uznaje go nie za język, ale za dialekt, jak równieżgwarę języka polskiego. Powodów tego typu kontrowersji trzeba szukać w różnych definicjach słowa „język”.

Dlatego więc powodu, rezultat zaklasyfikowania będzie rozmaity, w zależności od tego, którą klasyfikację będziemy wybierać. Nie bez znaczenia też było podłoże polityczne, czyli kilkuletnie naciski i zabiegi władz o to, żeby każdy mieszkaniec naszego kraju czuł się Polakiem, czyli jednocześnie uznawał język polski za swój ojczysty. Teraz na szczęście sytuacja uległa dużej przemianie. Bardzo interesujące i unikalne są również tradycje kaszubskie. Całkiem niedawno dość interesujący dla regionu kaszubskiego był typ zabudowy. Były to drewniane budowle, zazwyczaj zrębowe. Dachy domów wyłożone były strzechą albo gontem. Niestety, obecnie standardowe budownictwo kaszubskie zanika. Wypierane jest bowiem przez powszechne, normalne budownictwo murowane w oparciu standardowych projektów.

A więc mniej oryginalności, więcej widoków, jak w pozostałych obszarach Polski.

Ciekawy artykuł? Jeżeli tak sądzisz, kliknij bez ociągania tu, gdyż te materiały bez wątpienia również uznasz za warte przeczytania.

Warto też wspomnieć o strojach kaszubskich. Z tych najwspanialszych strojów można wspominać siedmiobarwny haft, charakterystyczny z racji występujących w nim motywów. Najczęściej takiej hafty pokazują tulipany czy margerytki, ale także róże i serca w kratę. Jednocześnie motywy te są opatrzone niewielkimi haftami przyrody, jak pszczoła, słońce i tego typu motywy. Tradycyjne również są, dopełniające haftowane obrazy czy wizerunki czarnych pozawijanych wąsów.

Źródło artykułu: