Podstawowy ekwipunek na górskie wycieczki czyli co powinno się zabrać ze sobą, aby wędrowanie było bezpieczne i przyjemne.

Jedną z popularniejszych sposobów na aktywny wypoczynek są wędrówki po górach. O ich dużej popularności najlepiej świadczą szlaki, na których w czasie ładnej pogody da się spotkać naprawdę dużo wielbicieli tej aktywności. Jednak wybierając się nawet na łatwą trasę przy pięknej pogodzie trzeba pamiętać, że idzie się w góry, które niekiedy mogą być mało przewidywalne. A tymczasem bardziej nieprzewidywalni są niektórzy turyści, bo to co można zobaczyć na szlakach czasami jest naprawdę przerażające.

Turysta na skale

Autor: Matt Matches
Źródło: http://www.flickr.com
Wyjście na cały dzień wędrówek po Tatrach w sandałach to już nawet nie jest lekkomyślność, takie zachowania trzeba nazywać znacznie mocniej. I niestety czasami kończy się to jakimś nieszczęściem, na przykład złamaną nogą czy potłuczeniem. Dlatego też pamiętać należy o tym, żeby za każdym razem wyruszać z pewnym wyposażeniem. Nie tylko zapewni to odpowiedni komfort chodzenia, lecz również uchroni przez wieloma zagrożeniami, jakie na wszystkich szlakach będą czekały na nieostrożnych, nieprzygotowanych turystów.

Buty w góry

Autor: hrvargas
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawą górskich wędrówek są buty, wygodne, mające mocną podeszwę. Powinny one mieć taką wysokość, aby chroniły kostki przed możliwością skręcenia, jeśli pogoda nie będzie taka pewna, to dobrze żeby były też odporne na deszcz. Bez odpowiedniego obuwia nie można nawet myśleć o wycieczce, a tym bardziej realizować tych pomysłów. Istotna jest również reszta garderoby, którą się ma ze sobą. Pamiętać należy o wzięciu czegoś ciepłego, na przykład polara, a także przeciwdeszczowej kurtki. W wysokich partiach aura może się zmienić w ciągu kilku minut, więc jeżeli nawet na początku będzie słonecznie, to należy o tym pamiętać. Aby te ubrania nie musiały przeszkadzać podczas wycieczki, to przyda się również jakiś wygodny plecak (producent wisport) adidas, do którego można jeszcze zapakować latarkę, naładowany telefon i zapas wody i jedzenia. I na zakończenie trzeba pamiętać o jeszcze jednej bardzo istotnej sprawie, jaką jest rozsądek, nie kupi się go w żadnym ze sklepów, ale każdy samodzielnie powinien nad nim popracować.