Najczęściej wykorzystywane rodzaje widłowych wózków, co mieć na uwadze w czasie ich wybierania.

Wózki widłowe są nieodłącznym elementem wyposażenia zakładów przemysłowych, magazynów i hal. Wykonują one niekiedy dużo ciężkiej pracy, przekładając codziennie dziesiątki palet albo innych ciężkich materiałów.

magazyn

Wózki widłowe (Linde – wynajem wózka widłowego) oferowane są w bardzo dużej ilości odmian i wersji, różnią się przede wszystkim napędem, możliwościami udźwigu i przeznaczeniem. Na otwartym terenie bardzo dobrze będą się sprawdzać wózki spalinowe, działają one przeważnie na ropę naftową lub gaz LPG. Ze względu na wytwarzanie spalin nie nadają się do użytkowania w pomieszczeniach, chyba że zastosuje się w nich układ filtrów. Z kolei w najróżniejszych magazynach panują wersje elektryczne, nie tylko nie ma w nich kłopotów ze spalinami, ale dodatkowo dzięki mniejszemu silnikowi dużo lepiej radzą sobie w ciasnych miejscach. Niestety z powodu czasu ładowania baterii konieczne są ich przerwy w pracy, wózki na paliwa będą tutaj miały dużo mniej ograniczeń, ponieważ starczy w nich dolać paliwa i mogą dalej ciężko pracować.

Podstawą długiego używania wózków widłowych jest ich regularny serwis i naprawy. Są urządzeniami mechanicznymi, często będą pracować w trudniejszych warunkach, więc jest całkowicie zrozumiałe, że zdarzają im się różnego rodzaju usterki. Lecz dzięki dbaniu o swoje maszyny znacznie można ograniczyć ich występowanie, a gdy się przydarzą, to przekazać sprawę profesjonalnemu serwisowi.

Jeśli serwis dobrze działa, to z reguły naprawa wózków widłowych będzie trwała jedynie tyle czasu, ile będzie to niezbędne, a często właściciel utrzymuje na czas naprawy urządzenie zastępcze. Wybierając modele dobrych, cenionych firm nie powinno być problemów, że części do wózków widłowych nie będą możliwe do zdobycia, choć rzecz jasna przed kupnem warto się temu przyjrzeć. Ważną rzeczą jest jeszcze dowiedzenie się, jak wygląda kwestia serwisowania urządzeń, jeżeli ktoś mieszka na południu Polsce, a najbliższe miasto z serwisem to Poznań, to należy się dobrze zastanowić, czy jednak na opłacało się będzie akurat ten model kupować. Szersze informacje na ten temat: tutaj.