Czym jest Dobra Praktyka Higieniczna i jakim sposobem powinno się ją wprowadzić?

Dobra praktyka higieniczna, inaczej ghp, to procedury i instrukcje, jakie dotyczą aspektów higienicznych. Jest to obowiązkowe narzędzie do utrzymania porządku oraz schludności i higieny w zakładzie. Zasady te znajdują się w zakładowych Księgach Higieny w firmach, jakie przylegają do sektora żywnościowego. Normy te zdołają odróżniać się od siebie, w zależności od tego, jak potężny jest dany zakład. W jednym zakładzie zdoła być nawet parę Ksiąg Higieny, szczególnie jeśli mamy do czynienia z dosyć rozległym przedsiębiorstwem albo firmą.

Niezwykle ważkie jest to, żeby Księga Higieny była przejrzysta, dzięki czemu bezproblemowo można dodawać następne zasady lub je usuwać. Nie ma także kłopotów z odszukaniem pojedynczych zasad, jakie mieszczą się w Księdze.

Szkolenie BHP

Autor: Campus Party Brasil
Źródło: http://www.flickr.com

Prawdopodobnie w Księdze Higieny muszą odnaleźć się zasady, jakie starannie prezentują procedury robienia poszczególnych zabiegów higienicznych w zakładzie. Między innymi są to: częstotliwość mycia powierzchni a także pomieszczeń produkcyjnych albo urządzeń, okres mycia lub też częstotliwość szkoleń dla pracowników. Księga często jest podzielona na rozdziały, w pojedynczych rozdziałach znajduje się opis firmy bądź zakładu, higiena personelu, mycie, dezynfekcja, a także weryfikacja, specyfikacja środków i urządzeń i kurs ghp lub szkolenie ISO. Pracownicy systematycznie winni odbywać tego rodzaju kursy.

Każdy z tych rozdziałów winien być rzetelnie napisany, muszą odnaleźć się tam najistotniejsze informacje. To bardzo znaczące, żeby w zakładzie panowała dobra praktyka higieniczna, gdyż ma się tam styczność z żywnością, jaka później trafia na półki sklepowe. Nie można dopuścić do jakichkolwiek zaniedbań, jakie mogłyby spowodować, iż dana żywność zostałaby zatruta poprzez wirusy czy bakterie. Należy także walczyć ze wszystkimi zaniedbaniami i podejmować wyśmienite kroki oraz działania zapobiegawcze bądź likwidujące takie zaniedbania.

Przejdź na naszą witrynę. Znajduje się tam każdego dnia tylko kompleksowy raport. Szczegółowe treści na pewno Ci się spodobają.

Każdy pracownik zakładu posiada obowiązek respektowania zasad, które znajdują się w Księdze Higieny.