Po wypoczynek do egzotycznych krajów – wycieczki na Majorkę

Przewidujesz wakacje z pluskaniem się w wodzie, plażowaniem i imprezami na miejscu? Na pewno analizujesz więc okolice śródziemnomorskie, od niewielkiego fragmentu gibraltarskiej wyspy po Turcję i Jerozolimę. Płyniesz statkiem? Lecisz samolotem? A może wybierasz się własnym samochodem?

Ofert co do wyboru miejsca na urlop, jak również standardów kwatery jest mnóstwo. Większość zależy od… pojemności oszczędności i własnych preferencji wypoczynku. Rejsy i wieczorne siesty nad Morzem Śródziemnym wyniosą nas sporo więcej niż leżakowanie, plażowanie i aktywne poznawanie okolic.

plaża

Autor: Bryn Pinzgauer
Źródło: http://www.flickr.com

Spośród mniejszych i większych amatorów południowoeuropejskiego wypoczynku ciężko wskazać jednego faworyta. Z położenia i potencjału na czele są Włochy – wiele racji jest w tym, że „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”. Identycznie jak w Grecji – im bardziej zmierzamy na południe tym goręcej i więcej wody. Lazurowe wybrzeże na południu Francji, dalmatyńskie półwyspy na gorącym wybrzeżu Chorwacji, a może wycieczka na hiszpański archipelag? Baleary okażą się dla nas kilkoma wysepkami, wśród których kluczową rolę, i pod kątem powierzchni i odwiedzających, jest np. Majorka. Tutejsi mieszkańcy działają przede wszystkim dzięki turystyce, przybysze nie tylko z Europy pojawiają się tu głównie w okresie letnim. Ich liczba za rok sięga kilku milionów!

To ciekawe miejsce na odpoczęcie od całorocznego zgiełku i trudu obowiązków. Majorka pokaże nam nie tylko śródziemnomorską makię – to także małe miejscowości z ciekawą, wręcz interesującą historią. Zwolennicy ruchowego wypoczynku z zacięciem historycznym mogą zacierać ręce. Wyspa kolonizowana już od starożytności stawała się miejscem, gdzie przecinały się wpływy królów państw rządzących nad akwenem między kontynentami. Obecnie atrakcyjna Majorka należy do Hiszpanii.

Co równie istotne, Majorka czy Minorka nie oznaczają bynajmniej wypoczynku dla najbogatszych. Wyszukanie ośrodka za rozsądną stawkę też jest realne. Znacznie ważniejszą sprawą jest odpowiednie rozplanowanie urlopu. Jeśli planujesz kąpiele słoneczne organizuj wakacje – (domki na wynajem kaszuby) w sierpniu. Delikatniejszy klimat to okolice września. Zimy są w tym miejscu delikatne – temperatura zazwyczaj nie schodzi poniżej 10 stopni.