Gra światłem, rozróżnienie tematyki sesji, czyli warsztat zawodowego fotografa

Sztuka robienia zdjęć to rzecz inspirująca – większość z nas to wzrokowcy, o wiele bardziej przemawiają do nas zdjęcia i graficzne przeróbki aniżeli materiały pisemne. Nie jest to prosta sztuka, nie dla każdego – nie wystarczy mieć w ręku superdrogiej lustrzanki, by uznać się za fotografa z górnej półki. Czym powinien odznaczać się dobry fotograf by zaistnieć i przetrwać na rynku?

obiektyw

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Spec od zdjęć umie widzieć świat obrazami, podobnie jak fachowiec od scenariusza.

Kliknij tu oraz zdobądź użyteczne szczegóły (http://www.c-l.pl/) na rozpatrywany tu temat. Takie materiały też dadzą Ci do myślenia, zatem nie zastanawiaj się długo, tylko przestudiuj to zagadnienie.

Bez tego „daru” jego tysiące narobionych zdjęć nie będą miały większego sensu, szczególnie jak zobaczymy je na większym ekranie laptopa, o projektorze nie wspominając. To faktyczna pogoń za sednem wydarzeń i zatrzymywanie najważniejszych ułamków sekund w kadrach obiektywu.
Kolejna sprawa to umiejętność fotografowania w różnych sceneriach. W zależności od przesłania sytuacji istnieje fotografia biznesowa Jelenia Góra, ceremoniałowi ślubnemu towarzyszy fotografia ślubna Jelenia Góra, to także praca na potrzeby reklamy, po galerię zdjęć fotoreportażowych w mediach (mecz, wieczór literacki, wydarzenia polityczne itp). Posiadacze saloników fotograficznych i freelancerzy w tym zawodzie nie kończą jedynie na usługach związanych z robieniem zdjęć, ich pasja przekłada się także na edycję tych już stworzonych i retuszów. To dzięki nim podniszczone zdjęcia rodzinne sprzed kilkudziesięciu, nawet stu lat w tył mogą zostać ożywione i postawione na półkę, a nie rzucone w głąb szafy.
W każdej z odmian tematycznych fotografii punktem zaczepienia jest ocena jakości i mocy światła.

robienie zdjęcia

Autor: Dino K.F. Wong
Źródło: http://www.flickr.com
Bez niej, a szczególnie bagatelizując promienie nawet z najlepszej gabloty wyjdą mizerne zdjęcia.

Ten szalenie ciekawy tekst ma swoje kontynuacje na następnych odsłonach. Wejdź zatem na łącze do serwisu i zapoznaj się nimi.

Ze światłem jest jak z ludźmi: jest zmienne, bywa kapryśne, przez jedną sesję kąt odbicia i siła mogą zmienić moc na delikatne, wykańczające zdjęcie. Zmiany jakości nasłonecznienia wymagają wyregulowania światła dodatkowego, wychodzącego z obiektywu aparatu.
Co poza tym liczy się na rynku fotografii? Oczywiście portfolio, czyli całościowy dorobek fotografa. Bez fachowo przygotowanej strony internetowej, rozróżnienia na tematykę sesji, bez kontaktu i namiaru nie da się rozpocząć poważnych rozmów z klientem w sprawie zdjęć biznesowych, czy parą w kwestii zdjęć ślubnych.