Niszczenie dokumentacji niearchiwalnej musi odbywać się w sposób określony na podstawie zatwierdzenia dyrektora właściwego miejscowo archiwum

Źródło artykułu –
Dokumenty terminowe oznaczone symbolem „B” z dodaniem liczby arabskiej, np. 5, 10, 25, jest to grupa dokumentacji niearchiwalnej o okresowym znaczeniu faktycznym. Po określonym czasie jej archiwizowania, którą określa liczba arabska, jest brakowana. Trzeba koniecznie tu tej pamiętać, że termin jej archiwizowania liczy się w całych latach kalendarzowych, licząc od 1 stycznia roku następnego do okresu jej wydania po koniec terminu jego

faktycznego zastosowana. Dokumentacja niearchiwalna określona oznaczeniem „Bc” posiada krótkoterminowe zastosowanie faktyczne i po bezpośrednim upływie jej faktycznej zastosowalności jest dawana do recyklingu.
Natomiast dokumentacja terminowa określona znakiem „BE” z dodaniem liczby arabskiej, to dokumentacja, która po terminie archiwizowana, np. BE15 czyli po 15 latach archiwizowania jest poddawana ponownej ekspertyzie przez uprawnioną komisję wyznaczoną przez archiwum państwowe. Brakowanie dokumentów czasowych w państwowych i pozarządowych organizacjach może odbywać się wyłącznie za akceptacją dyrektora miejscowego archiwum państwowego.
Jeśli ciekawi Cię ciąg dalszy ubezpieczenie magazynu naszego opisu zachęcamy do kolejnego tekstu, który znajduje się pod poniższym linkiem. Tam odejdą wszystkie Twe niepewności.
Brakowanie dokumentów musi być prowadzone regularnie raz w roku, a w przypadku małych archiwów oraz składnic w miarę zapotrzebowania – strona www. Po uzyskaniu zgody miejscowego archiwum państwowego, akty czasowe musimy przyszykować do brakowania uniemożliwiając zwłaszcza dostęp ludzi nieuprawnionych do informacji zamieszczonych w dokumentach. Recykling dokumentów powinien byś kontrolowany przez odpowiednią komórkę monitorującą zniszczenie dokumentów. Akty zawierające dane prywatne, adresowe oraz ważne szczegóły mówiące o instytucji powinny przed przekazaniem ich na makulaturę, być usunięte (np. niszczarką).