Najnowsze technologie 3D – najważniejsze informacje w temacie tej nowatorskiej i fascynującej technologii.

To, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było fantastycznymi pomysłami wizjonerów dziś stało się niezaprzeczalnym faktem – drukarki 3D działają i co więcej, w zasadzie każdy może z nich korzystać. Początki technologii takiego druku sięgają lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. To wtedy właśnie pojawiła się w sprzedaży pierwsza w świecie drukarka komercyjna, wykorzystująca technologię utwardzenia laserem kolejnych warstw specjalnego polimeru.

kliknij tutaj - twin3d

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com
Wtedy też powstał standard plików STL opisujących dokładnie parametry projektu.

Zainteresowała Cię rozpatrywana w tym wpisie problematyka? W takim wypadku kliknij tutaj i poznaj dodatkowo więcej szczegółów na stronie!

Przez następne kilka lat niewiele się działo, bo urządzenia do druku 3D były kosztowne i przeznaczone raczej dla komercyjnych odbiorców. Dopiero kilka lat temu swoją szansę zwietrzyły niewielkie, pomysłowe firmy, które wykorzystując dostępną technologię zaczęły oferować dużo tańsze drukarki. Na początku ich jakość nie była najlepsza, lecz szybko okazało się że postęp technologiczny bardzo poprawił parametry i możliwości urządzeń, i technika druku 3D dynamicznie ruszyła w przód.

Obecnie wydruk 3D stosowany jest w bardzo różnych zastosowaniach. Inżynierowie wręcz pokochali te urządzenia, bo dzięki nim przygotowanie prototypów albo elementów urządzeń i maszyn stało się dużo krótsze i przede wszystkim tańsze. Coraz częściej po tę technologię sięga także medycyna i chirurgia, wykonuje się w ten sposób szereg implantów.

Nie zwlekaj! Jeżeli spodobał Ci się nasz opis, to czytaj również malediwy last minute inne wiadomości na ten materiał. Przygotowaliśmy je dla Ciebie z chęcią.

No i zapomnieć nie można o bardzo dużej ilości hobbystów, którzy przy pomocy drukarek wykonują zabawki, różne gadżety i przedmioty domowego użytku.

3d tapete

Autor: fdecomite
Źródło: http://www.flickr.com
Zaczęły się nawet pojawiać pierwsze skuteczne próby zrobienia broni, co stało się powodem poważnych dyskusji na temat prawnych ograniczeń przy użytkowaniu takich drukarek. Metoda druku 3D umożliwia także kopiowanie istniejących przedmiotów, co również jest coraz częściej wykorzystywane (czytaj w tym temacie). Początkiem takiej operacji będzie skanowanie 3D, w czasie którego tworzy się trójwymiarowy model danego przedmiotu. Następnie zapisuje się go w odpowiednim formacie i przekazany drukarce, która dokładnie wykona na jego podstawie kopię w wybranym przez użytkownika materiale.