Do czego potrzebne są wymienniki ciepła jak i jakie jest ich wykorzystanie w sektorze przemysłu

W życiu codziennym nie zastanawiamy się do przedmiotów, jakie nas otaczają. Jednak czasami warto przyjrzeć się temu. Chłodnica samochodowa czy grzejnik posiadają cechę łączną z terminem spotykanym w sektorze przemysłu.

Tą cechą będą wymienniki ciepła. Jak nazwa sama przedstawia jest to urządzenie,które na proste rozumowanie będzie zmieniać przepływ ciepła. Następuje ono pomiędzy płynami. Ciecze przepływające znajdują się przeważnie w zbiornikach. W branży przemysłowej zbiorniki producent wytwarza owe przedmioty przeważnie ze stali nierdzewnej lecz też z różnych, innych

wymiennik ciepła

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: Xella Polska Sp. z o.o.

materiałów. Pojemniki ciśnieniowe to jedna z grup, o jakich powinno orientować się i wetknąć w niej powinno się wymienniki ciepła.

Drugą grupą są zbiorniki bezciśnieniowe do, których należy wymienić na przykład silosy czy zbiorniki przeciwpożarowe. Wymienniki ciepła z hmlnosewicz.planie również podzielić ze względu na sposób, w jaki ciepło przepływa. W tym momencie wyróżniamy,również dwie grupy. Sąto między innymi wymienniki kontaktowe jak i bezkontaktowe. Pierwsze, jak sama nazwa wskazuje są to owe narzędzia, w których dochodzi do kontaktu cieczy. Podobnie wymienniki bezkontaktowe to te, w jakich nie dochodzi do połączenia cieczy ze sobą.

Tą drugą grupę jesteśmy w stanie jeszcze dokładniej opisać. A dokładnie kwalifikuje się ona na rekuperatory a także regeneratory. Rekuperatory to przedmioty, w których ciecze są odłączane od siebie przeponą innymi słowy ścianką. Dokładnie w wzdłuż owej ścianki

ciepło

Źródło: bmeters.pl

następuje wymiana ciepła pomiędzy płynami. Rekuperatory, w których podczas wymiany ciepła nie zachodzi kolejne wykształcenie energii cieplnej są najczęściej stosowanymi narzędziami w przemyśle.

W sytuacji regeneratorów wymiana ciepła wynika wskutek naprzemienny przepływ cieczy ciepłej jak i cieczy zimnej. Ciepło przesyłane jest tu wskutek ogrzewania przez ciecz ciepłą porowatej powierzchni ścianek, co w konsekwencji w trakcie transferu przez tą powierzchnie cieczy zimnej, nagrzewa ją. Urządzenia te są jednak bardzo mało popularne i sporadycznie używane w przemyśle, a to dzięki barier konstrukcyjnych.