Budowa kopalni odkrywkowej w Miejskiej Górce, to cios prosto w serce, dla miejscowej ludności

Na terenach gmin Krobia i Miejska Górka – Powiat Rawicz, Województwo Wielkopolskie, znajdują się złoża węgla brunatnego. Tamtejsi mieszkańcy walczą jednak przeciwko projektom budowy kopalni odkrywkowej. Mieszkańców z gmin Krobia i Miejska Górka, poparł koncern Heinz, który jest właścicielem popularnych zakładów – Pudliszek, skądinąd mieszczących się w gminie Krobia.

Kopalnia na Górnym Śląsku

Źródło: flickr.com
Założone Stowarzyszenie „Nasz Dom” twierdzi, że uruchomiona kopalnia (zobacz kopalnie granitu) odkrywkowa spowoduje zniknięcie ponad 20 miejscowości, co doprowadzi do przymusowego przeprowadzenia mieszkających tam ludzi. Wybudowana kopalnia odkrywkowa może również skutkować całkowitym zanikiem rolnictwa na tym obszarze, zatem ludziom tym grozi utrata miejsc pracy.

Jak sądzisz? Czy dane na opisywany temat są fascynujące? Jeżeli tak, to przejrzyj tekst, a znajdziesz tam wiele fantastycznych wiadomości, które przykują Twoją uwagę.

Ogromnym minusem kopalni odkrywkowej jest niszczenie środowiska naturalnego. Miejska Górka, a konkretniej jej mieszkańcy, pragną innej przyszłości dla swojego miasta. Wiele słyszy się o ogromnych zwałach w miejscach, gdzie wydobywa się węgiel brunatny. Wiele mówi się także o możliwych zalaniach pobliskich upraw polowych, możliwych wybuchach metanu o grożących pożarach powstających w wyniku awarii kopalni odkrywkowych. Naukowcy są przekonani, że spalanie tego niskokalorycznego źródła energii, wyemituje więcej dwutlenku węgla niż spalanie węgla kamiennego, ropy naftowej oraz dwa razy więcej niż spalanie gazu ziemnego. W państwach leżących na kontynencie europejskim co roku umiera przedwcześnie 450 000 osób. Powodem śmierci tych osób jest zanieczyszczenie środowiska tlenkiem siarki, tlenkiem azotu oraz metalami ciężkimi takimi jak rtęć, nikiel, kadm, ołów, spowodowane spalaniem węgla.

Testy dotyczące pięciu elektrowni opalanych węglem brunatnym, na granicy polsko-niemieckiej, pokazują że całoroczne wydatki zdrowotne spowodowane przez te elektrownie, równają się od 3 do 5 miliardów euro. Przewidywane zniszczenia w produkcji rolnej, wywołane uruchomieniem nowej elektrowni mogą wynieść od 1,3 do 2 miliardów euro w okresie 50 lat. Ankiety dowodzą, że 70% lokalnej ludności sprzeciwia się budowie kopalni odkrywkowej.

Do protestu środowisk rolniczych powiatu Rawicz, ustosunkowała się spółka PAK Górnictwo. Spółka PAK Górnictwo, prowadzi inwestycje na obszarze powiatu gostyńskiego i powiatu rawickiego. W jej przekonaniu, dyskusja w kwestii wybudowania kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w tych powiatach, ma charakter wyłącznie teoretyczny, dlatego, że spółka PAK Górnictwo, nie ma i nie złożyła jeszcze wniosku o wydanie koncesji na wydobycie węgla. Gdzie leży prawda…?