Pieniny, czyli fantastyczny pomysł na weekendowy wyjazd

Peniny to pasmo górskie leżące w południowej Polsce i północnej Słowacji, będące najwyższą częścią długiego, porozdzielanego pasa skałek wapiennych. Jest to jeden z najbardziej uroczych zakątków w naszym Kraju.

Zamek Niedzica, Pieniny

Autor: adzica
Źródło: www.sxc.hu
Pieniny tworzą łańcuch górski o długości około 35 kilometrów i szerokości do 6 kilometrów podzielony przełomami Dunajca, odznaczający się dość łagodnym klimatem. Od południa graniczą z pasmem Magury Spiskiej, od północy z Gorcami i Beskidem Sądeckim.

Czy masz pytania? (https://www.eccotravel.eu/p/malediwy) Nie krępuj się! My zapewne docenimy każdą próbę dyskusji. Zatem oczekujemy na oceny od Ciebie.

Obszary obejmujące Pieniny w znacznej części należą do chronionych – stworzono tutaj Pieniński Park Narodowy. Pieniny dzielimy na następujące części: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe inaczej właściwe i Pieniny Małe Z różnorodnością siedlisk i występowaniem kwaśnych wód związana jest bogata fauna. Można tu podziwiać między innymi owady niespotykane w żadnym innym regionie, jak również sporą liczbę płazów oraz interesujące gatunki ptaków – od sów i ptaków drapieżnych po urocze ptaki polne. W Pieninach wytyczono kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych. Do najbardziej cenionych z nich zaliczany jest szlak o nazwie Sokola Perć, prowadzący ze Szczawnicy na słynny szczyt Trzy Korony. Owy szklak turystyczny obejmuje wyjątkowo malownicze rejony Pienin – Sokolicę, Kazalnicę i Zamkową Górę. Z kolei ze szczyty Trzech Koron można podziwiać panoramę Pienin oraz Tatry Słowackie.

Pieniny to jeden z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych w Polsce. Na atrakcyjność tych okolic wpływają nie tylko góry i występujące wokół nich lasy, ale również cenne, nasycone dwutlenkiem węgla wody mineralne potocznie nazywane szczawami. Za sprawą występowania właśnie tych wód oraz wyjątkowego mikroklimatu, który panuje w Pieninach, obszar ten słynie z działalności uzdrowiskowej. Znane uzdrowisko w Szczawnicy (sprawdź tutaj) specjalizuje się głównie w leczeniu górnych dróg oddechowych. Ale to nie tylko doskonałe miejsce dla kuracjuszy i fanatyków gór! Atrakcją turystyczną na skalę europejską jest przez Dunajec – na tratwie lub pontonie, który przyciąga spore grono maniaków sportów z nutą adrenaliny. Doskonałą alternatywą dla tego rodzaju rozrywki są natomiast mniej ekstremalne spływy kajakowe. W okolicach Szczawnicy znajduje się również paralotnia i ciekawe szlaki rowerowe. Interesujące są też ruiny zamku w Czorsztynie i gotycko-renesansowy zamek w Niedzicy. A na co możemy liczyć jeśli chodzi o noclegi w Pieninach? Baza noclegowa jest dosyć spora, dzięki czemu każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie! Noclegi w Pieninach to nie tylko tanie pensjonaty, hotele i schroniska, ale również prestiżowe apartamenty z ciekawą ofertą atrakcji i zabiegów kosmetycznych i odnowy biologicznej, jak również wygodne sanatoria dla kuracjuszy. Zwolennicy survivalu również znajdą w Pieninach idealne miejsce do rozbicia namiotu!