Roztocze – bajeczne tereny na rodzinne wczasy

Roztocze to rejon mieszczący się na pograniczu Polski i Ukrainy i wyróżniający się niebywale urozmaiconą rzeźbą terenu. Znakomicie współgrają tutaj ze sobą łagodne wzniesienia, bajkowe parowy i jary, cudowne rzeki i bukowo – jodłowe lasy. Pośród ślicznego pejzażu wspaniale prezentują się zabytki będące pamiątką po zamieszkujących tu dawniej przedstawicielach przeróżnych kultur.

Roztocze, zwierzyniec

Autor: Jacek Becela
Źródło: http://www.flickr.com
Stolicą Roztocza jest Zamość, określany perłą renesansu. Z uwagi na swoje walory architektoniczne, zamojska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco. Do najatrakcyjniejszych miejskich obiektów zaliczyć można: siedemnasto-wieczny klasycystyczny ratusz z wieżą zegarową i słynnymi wachlarzowatymi schodami, ormiańskie kamienice, klasycystyczną katedrę z szesnastego wieku oraz Arsenał.

Najcenniejsze przyrodniczo obszary mieszczą się w centralnej części regionu. Zostały one objęte ochroną w postaci Roztoczańskiego Parku Narodowego. Zalążkiem Parku był zwierzyniec stworzony w tysiąc pięćset dziewięćdziesiątym trzecim roku przez kanclerza Jana Zamoyskiego – znanego zwolennika zwierząt i wytrawnego myśliwego. Pamiątką po Janie Zamoyskim i jego rodzinie jest miasto Zwierzyniec – w jego czasach siedziba Ordynacji Zamojskiej, a także znajdujący się w nim kompleks pałacowy, który powstał na skutek przekształcenia pierwotnego, modrzewiowego dworu. W Zwierzyńcu znajduje się też staw z czterema wyspami, a na jednej z nich wznosi się kościół świętego Jana Nepomucena (tysiąc dziewięćset czterdziesty siódmy rok). W pobliżu Zwierzyńca znajduje się interesująca atrakcja przyrodnicza – Stawy Echo. Stanowią one ważną ostoję fauny wodno – błotnej. Żyje tu około osiemdziesiąt gatunków ptaków oraz mnóstwo rzadkich gatunków płazów i gadów. Stawy Echo to także miejsce, gdzie swój dom odnalazły koniki polskie – rasa powstała na skutek skrzyżowania tarpana z koniem domowym. Entuzjaści bajecznych pejzaży powinni pójść na Bukowa Górę, skąd roztacza się przepiękny pejzaż złożony z różnobarwnych pasów pól uprawnych.

Wyjątkowo atrakcyjnym i pięknym zakątkiem Roztocza jest Biłgoraj i jego najbliższa okolica, znane z charakterystycznego budownictwa regionalnego, stworzonego przez biłgorajskich sitarzy. Przykładem takiej architektury jest zagroda w Biłgoraju, mieszcząca dziś Muzeum Rzemiosł Ludowych. Miasteczko jest w szczególności ciekawe w czerwcu, kiedy odbywają się w nim rozmaitego rodzaju imprezy: Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych, Festiwal Piosenki Dziecięcej, Ogólnopolski Festiwal Kapel Podwórkowych i Ulicznych, a także Wyścig Kolarski po Ziemi Biłgorajskiej.

Ważnym miejscem na Roztoczu jest Porytowe Wzgórze znajdujące się na obszarze Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie. W tysiąc dziewięćset czterdziestym czwartym roku odbyła się tutaj największa bitwa partyzancka na ziemiach polskich. Na pamiątkę tego wydarzenia zrobiono tu cmentarz i odsłonięto pomnik.

Znany każdemu z wiersza Jana Brzechwy Szczebrzeszyn wyróżnia się uroczym położeniem w zalesionej dolinie rzeki Wieprz. Nie mogło tu naturalnie zabraknąć pomnika chrząszcza, który tak samo jak za życia poety nieprzerwanie brzęczy w szczebrzeszyńskiej trzcinie. Do najbardziej wartościowych tutejszych zabytków należą XVI-wieczna cerkiew i XVII-wieczna renesansowa synagoga. Warto wspomnieć, iż w okolicach miasteczka utworzono Szczebrzeszyński park krajobrazowy, gdzie w tak zwanym „Piekiełku” występuje mnóstwo wspaniałych, lessowych wąwozów. Ze Szczebrzeszyna do Narola przebiega śliczny szlak rowerowy podczas przemierzania, którego, można kompletnie poznać piękno okolicy.

Sporą atrakcją przyrodniczą jest także rezerwat Szum, na obszarze, którego znajduje się dolina potoku Szum z pięknymi wodospadami określanymi szumami. Przy okazji należy wstąpić do pobliskiego Górecka Kościelnego, gdzie wznosi się modrzewiowy kościółek z osiemnastego wieku Godny uwagi jest też Józefów, znany z kamieniołomów i kamiennych rzeźb.

Sądzisz, że ten post jest ciekawy, ale potrzebujesz kilka dodatkowych wiadomości. Nie zwlekaj – wejdź w podany link i idź do źródła (https://www.osadanaochodzitej.pl/oferta/miedzynarodowe-energetyczne-targi-bielskie-energetab-2018.html).

Wiele dzieł miejscowych artystów zostało umieszczonych w tutejszym Muzeum Kamieniarstwa.

Smakosze piwa powinni odwiedzić Krasnystaw, gdzie odbywa się Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów „Chmielaki Krasnostawskie”. Do największych atrakcji imprezy należą: korowód chmielakowy, kiermasze, koncerty kapel ludowych, wybory Miss Chmielaków i naturalnie degustacja lokalnego piwa. Korzystając z bytności w mieście warto zwiedzić Muzeum Regionalne i zobaczyć kościół świętego Franciszka z XVIII w.. Entuzjaści wycieczek po Polsce z pewnością zaciekawią się ofertą wakacji w Bieszczadach – przejdź do strony.