Praca w IT – charakterystyka branży

Branża IT ciągle się rozwija. Nowatorskie rozwiązania informatyczne używane są w coraz szerszym zakresie, w wielu gałęziach gospodarki i na zróżnicowane sposoby. Z tej przyczyny rośnie też zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych informatyków.

Praca IT

Autor: Harry Wood
Źródło: http://www.flickr.com
Branża informatyczna jest dość nietypowa. IT to pojęcie tak szerokie, iż w obrębie tego sektora zatrudnienia znajdziemy sporo różnych profesji, np. programistów, testerów oprogramowania, albo specjalistów ds.

Czy analizowany wpis nie jest emocjonujący? Jeśli tak sądzisz, kliknij tu – zalecamy ten portal, ponieważ odnajdziesz tam przykuwające wzrok teksty.

baz danych. Czasami bywa, że wielkie firmy przyjmują informatyków etatowych, których obowiązkiem jest bieżąca obsługa pracowników, obejmująca naprawę osprzętu komputerowego, instalowanie oprogramowania, czy przystosowywanie urządzeń.

Firmy jednak niechętnie zatrudniają informatyków na pełny etat, ponieważ ich praca ma charakter zmienny: w jednym dniu pojawia się mnóstwo zadań do wykonania, ale innego dnia nie ma nic do roboty. Ze względu na to, jak również z wielu innych przyczyn, najpowszechniejszą formą zatrudnienia w branży IT jest kontrakt. Freelancer co prawda zostaje pozbawiony szansy na płatny urlop, stabilność zatrudnienia, czy płatne chorobowe, osiąga za to jednak szereg innych udogodnień – zobacz koniecznie.

Specyfika branży IT powoduje, iż stałe godziny pracy są rzadkością. Nierzadko jest tak, że informatyk musi wykonywać swoją pracę po godzinach funkcjonowania firmy, tak, by realizując swoje zadania nie uniemożliwiać wykonywania zadań innym zatrudnionym. W związku z tym etat jest w tym fachu prawdziwą rzadkością, jednak sami informatycy także wolą współpracę w oparciu o kontrakt.

Informatyka

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com
Jakie cechy sprawiają, że freelancer woli niezależność od stałej posady? Przede wszystkim może zapewnić sobie większą różnorodność zleceń. Ze względu na to, iż dla poszczególnych usługobiorców wykonuje pojedyncze projekty i pracodawca nie jest narażony na koszty zatrudnienia pracownika, można wywalczyć znacznie wyższe ceny za wykonanie poszczególnych zadań.

Bardzo docenianą cechą przy kontraktach jest elastyczność – specjalista IT sam decyduje, czy chce przyjąć dane zlecenie, czy nie. Jest to szczególnie istotne w przypadku programistów, których praca nosi znamiona twórczości i nie powinna być wykonywana wyłącznie z poczucia obowiązku.