Jakie benefity zapewnia postęp cywilizacyjny? Dylatometr Marchettiego (DMT)

Rozwinięty świat jest uzależniony od energii. Niezwykle trudno wyobrazić sobie osiedla bez dostępu do prądu w każdym miejscu. Spora część codziennych czynności, tak oczywistych dla znacznej części z nas, byłoby niemożliwe do wykonania. Za wynalazcę elektryczności uważa się Benjamina Franklina, który był amerykańskim uczonym. Początek ery elektryczności rozpoczął się wraz z przeprowadzeniem eksperymentu z latawcem i kluczem w czasie burzy.

komputer

Autor: Billie Ward
Źródło: http://www.flickr.com

Zaobserwowanie możliwości przewodnictwa prądu elektrycznego przez metale zmieniło świat.Kolejnym etapem ku erze elektrycznego świata było zbudowanie żarówki przez Thomasa Edisona. Jak wykorzystujemy prąd dzisiaj?Mało kto zdaje sobie sprawę z tego jak bardzo jesteśmy uzależnieni od techniki. Gdyby wyłączyć prąd, wielce prawdopodobne jest, że świat opanowałby chaos zapoczątkowany przez tłum ludzi, którzy kompletnie nie mieliby pojęcia co robić. Bez prądu nie mielibyśmy szansy włączenia większości z domowych przedmiotów zaopatrzonych w wtyczki elektryczne, takich jak lodówka czy telewizor. Spora część ludzkości zostałaby pozbawiona ciepłej wody ogrzewanej przez elektryczne systemy. Nierealna oczywiście byłaby również praca praca w holandii w większości firm, których działanie opiera się na pracy z mechanizmami, które bez prądu są bezużytecznymi konstrukcjami z plastiku i metalu.

Prąd jest naszym przyjacielem. Dzięki niemu mamy do dyspozycji mnóstwo udogodnień, począwszy od tramwajów ułatwiających komunikacje, aż po defibrylatory ratujące życie ludzi czy dylatometr Marchettiego – zobacz również link. Bardzo pożyteczny sprzęt używa skomplikowanej technologii, by badać grunty spoiste oraz niespoiste. DMT ma swoje zastosowanie ponadto w geologicznych analizach, pozwalając na zweryfikowanie wytrzymałości przy ścinanie w warunkach bez odpływu, modułu ściśliwości, współczynnika prekonsolidacji oraz zapowiadania typu gruntu w profilu geologicznym, rozszerzając bardzo możliwość przeprowadzania testów naukowych.

prąd

Autor: Marko Knuutila
Źródło: http://www.flickr.com

Najwięcej prądu jednak zużywamy w mieszkaniach, przez zasilanie licznych sprzętów, dzięki którym życie staje się po prostu wygodniejsze. Wszystkie lokale powinny być zaopatrzone w gniazda TV, które umożliwiają korzystanie z telewizji kablowej jak i różnego rodzaju indywidualnych instalacji antenowych. Dzięki temu możemy wykorzystać prąd nie tylko jako zasilacz urządzeń ułatwiających codzienne życie, ale również wniesie wiele uśmiechu do mieszkania na przykład dzięki możliwości wspólnego oglądania telewizji z rodziną.

Zobacz też –

Kategoria: Bez kategorii
Tagi: , , , ,