W jaki sposób przeprowadzane są uroczystości zawarcia związku małżeńskiego za granicami kraju?

Ślub jest najważniejszym zdarzeniem dla przyszłych małżonków. Niejednokrotnie jednak wesele, liczba zadań, sporządzenie listy gości przerasta narzeczonych. Najlepszym rozwiązaniem jest wyjechanie do innego kraju z najbliższymi i zawarcie małżeństwa z dala od domu. To wbrew pozorom nie jest niewykonalne! Jak przeprowadzić ślub kościelny za granicą?

tort weselny

Autor: Cayobo
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim powinno się powiedzieć, że Kościół Katolicki jest taki sam w wielu krajach. Wszystkie sakramenty wyglądają tak samo. Trzeba więc przygotować odpowiednie dokumenty takie same, jak te wymagane są w Polsce. Są to: metryka chrztu, dowód osobisty, potwierdzenie przyjęcia bierzmowania, potwierdzenia odbycia nauk przedmałżeńskich oraz spotkań w poradni rodzinnej. Może również zdarzyć się tak, że przyszli małżonkowie są proszeni o przyniesienie zaświadczenia potwierdzającego, że chodziło się na lekcje religii. Pary mają jeszcze wykonać kilka czynności: obowiązują 2 spowiedzi, zapowiedzi w dwóch parafiach, odbycie nauk przedmałżeńskich oraz spotkania w poradni przedmałżeńskiej. To jeszcze nie wszystkie formalności.

na ślubie

Autor: Francisco Osorio
Źródło: http://www.flickr.com

Proboszcz z rodzinnej parafii powinien wystawić tzw. licencję, czyli zezwolenie na ślub kościelny za granicą ( – śluby za graniczą – organizacja). Jest ona wystawiana po łacinie lub po polsku. Jeżeli dostaniemy dokument po polsku należy go przetłumaczyć.

Żeby jakiekolwiek omówienie było uznane za warte uwagi, powinno zawierać merytoryczną treść. Jeżeli chcesz ją uzyskać, kliknij tu i zdobądź cenne informacje.

Proboszcz musi potwierdzić tłumaczenie pieczęcią i podpisem. Opisaną licencję przesyła do odpowiedniej parafii sam proboszcz lub narzeczeni. Niezwykle istotne jest wysłanie licencji odpowiednio wcześniej.

Takie wydarzenie może wydawać się bardzo kosztowna. Rzecz jasna nie jest to niemal darmowe, ale jeżeli porównamy wydatki, do tego, co przeznaczylibyśmy na ślub i uroczystości weselne w Polsce, okazuje się, że nie jest to poza zasięgiem. Warto pamiętać, że do innych państw nie zabierzemy 200 gości i omija nas wiele wydatków powiązanych z hucznym weselem. Poza tym możemy wcześniej zarezerwować tańsze loty, oszczędzić również na hotelu. Ślub kościelny za granicą stanie się niezapomniany.

Choć można mieć wrażenie, że organizowany za granicą ślub może być bardzo trudny, tak naprawdę nie wydaje się wyzwaniem. Dlatego jeżeli więc nie chcemy tradycyjnego ślubu warto spełnić marzenie i przyjąć sakrament małżeństwa w innym miejscu, co na pewno gwarantuje cudowne wspomnienia do końca życia.