Tłumacz przysięgły – ciężka droga do porządnego zawodu

Aby wykonywać niektóre zawody w Polsce, niezbędne będzie nabycie odpowiednich uprawnień. Nie każda osoba może być przykładowo notariuszem czy sędzią, żeby pełnić tę funkcję trzeba ukończyć odpowiednie studia, mieć sporo doświadczenia, a niekiedy zdać niełatwy egzamin. Egzaminy do wielu uprzywilejowanych profesji są wymagające i trudne, po to żeby odrzucić słabszych kandydatów i wybrać naprawdę najlepszych, co do których będzie pewność że sobie poradzą z zawodem. Do takich właśnie elitarnych zawodów zalicza się tłumacz przysięgły, jakim żeby się stać trzeba wypełnić ciężkie warunki.

Słownik

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Ale trud ten się opłaca, ponieważ zostanie przysięgłym tłumaczem gwarantuje dużą ilość zleceń, a także odpowiednie zarobki. Normalni tłumacze realizują zamówienia dla firm i osób prywatnych, a stawki jakie osiągają zależą od ich renomy i umiejętności. Tłumacze przysięgli to najwyższa liga jeśli chodzi o tłumaczenia, przez co ich dochody są dużo wyższe niż normalnych przedstawicieli tej profesji. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wszystkie tłumaczenia przygotowywane dla instytucji rządowych i urzędów przygotowywane być muszą właśnie przez tego typu tłumaczy , z tego też powodu nawet osoba która zna najlepiej dany język nie ma możliwości podpisania się pod tłumaczeniem pisma z sądu czy prokuratury.

tłumacz w sali

Autor: Georgia Panteli
Źródło: http://www.flickr.com

Droga do zostania przysięgłym tłumaczem, jak już było wspominane, nie należy do łatwych i niewielkiej liczbie kandydatów się to udaje. Oprócz perfekcyjnej znajomości wybranego języka, co powinno być rzeczą oczywistą, konieczne musi być wypełnienie licznych formalnych warunków.

Jeżeli masz ochotę przeczytać kolejne informacje utrzymane w tej tematyce, zobacz link na stronie. Tam też odnajdziesz coś interesującego dla siebie.

Trzeba być obywatelem odpowiedniego kraju, skończyć wyższe studia i nie być w żaden sposób karanym. Po wypełnieniu tego wszystkiego przystąpić można do egzaminu państwowego, który jest trudny i wymagający. Będzie się on składał z dwóch części, ustnej oraz pisemnej, i trwa kilka godzin. Podczas tego egzaminu zdający musi się wykazać perfekcyjną umiejętnością danego języka, mając do tłumaczenia ustnie i pisemnie przygotowany przez komisję tekst. Poprawne zdanie obu etapów zapewnia zdanie egzaminu i umożliwia posługiwanie się godnością tłumacza przysięgłego – więcej informacji na Nowkom.