Prowadzenie spraw księgowych w firmie – jakie są możliwości na dobre rozwiązanie tego problemu

Obowiązkiem wszystkich działających firm jest rozliczanie się z urzędem skarbowym i zusem – w zależności od rodzaju działalności będzie albo raz na miesiąc albo raz na kwartał. Przed zrobieniem przelewów trzeba porządnie policzyć wszystkie należne podatki, biorąc do tego przychody uzyskane przez firmę i wszystkie koszty, w tym wynagrodzenia dla pracowników. Ważne jest, żeby to zrobić poprawnie i solidnie, bo w razie pomyłek trzeba będzie tłumaczyć się przed urzędem skarbowym, a może i ponieść nawet konsekwencje finansowe.

Księgowość

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Dodatkowym problemem są skomplikowane i zmieniające się bardzo często przepisy, które nawet profesjonalnym księgowym sprawiają kłopoty. Jeżeli ktoś ma kilka faktur w miesiącu, ma niedużo kosztów i nie prowadzi skomplikowanych finansowych operacji, to w takiej sytuacji księgowość firmy jednoosobowej będzie tak łatwa, że powinien sam sobie z tym poradzić. Oczywiście powinien w tym celu nauczyć się chociaż podstaw księgowości, ale jest to wiedza, jaka nawet podczas pracy w firmie z pewnością będzie przydatna – więcej firma zacznie się powiększać, to bez profesjonalnej pomocy raczej się nie obejdzie, poza tym w pewnej chwili mogłoby się okazać, że szef zamiast zajmować się swoim biznesem to zajmuje się dokumentami i liczy podatki (polecamy doradztwo podatkowe we Wrocławiu). Jeśli potrzeba będzie skorzystania z pomocy specjalistów, to będą do wyboru dwie drogi, albo – poszerzone informacje pod linkiem – zatrudnić osobę do księgowości na etacie, albo wynająć biuro rachunkowe, jakie będzie się wszystkim zajmować.

Oba te rozwiązania będą mieć trochę zalet i wad, w praktyce można zauważyć, że jeżeli firma jest dość duża, to raczej wybiera pierwsza opcję, bo jest ono zwyczajnie wygodniejsze i tańsze. Czasami także jest tak, że początkowo lepiej jest wynająć biuro, a gdy biznes będzie szybko rósł i spółka z oo księgowość stanie się rozbudowana, to wówczas zatrudnia się księgowego na etat. Lecz bez względu na to, jakie rozwiązanie się wybierze to i tak księgowe sprawy trzeba będzie w jakiś sposób załatwić i popłacić wszystkie konieczne podatki.