Możliwości przenoszenia materiałów w produkcji

Jeżeli pracujesz w przedsiębiorstwie budowlanym to pewnie nie są Ci obce maszyny magazynowe. Jak to w tej branży obsługującej hurtownię, potrzebna jest taśma produkcyjna. Spora część zakładów używa wózki widłowe, stojaki magazynowe i inne specyficzne narzędzia.

Skuteczna linia produkcyjna potrzebuje dodatkowo transportery rolkowe. Dla nie wtajemniczonych równie może się to kojarzyć. Nie są to pojazdy, ale linie umożliwiające przeniesienie komponentu z z jednego punktu na drugi na rolkach – podobnie do taśm.Zaletą takiej techniki jest przede wszystkim względnie prosta przenośność urządzenia. Z reguły maszyna jest zbliżona wyglądem do ławy z obrotowymi rolkami. System można montować pod różnym kątem, dostosowując odpowiednią wysokość i łącząc z innymi transporterami. Zaletą jest możliwość dołączenia silnika umożliwiającego kontrolowany obrót rolek. Wiadomo tam gdzie jest to niezbędne – na pewnych obcinkach do przeniesienia wystarczy sam rozpęd przedmiotów. Jak w każdej rzeczy istnieją wady. Rolki mają ustaloną szerokość, co ogranicza dowolne zastosowanie dla produkcji i wymaga wymiany dla rzeczy o zbyt dużym przekroju. Nawet z tą wadą jest to nadal wystarczająco elastyczny system i do tego nie drogi. Gdyby nie byłoby to skuteczne rozwiązanie, to nie zdobył by tak szerokiego uznania.

Drugie – Systemy transportu – Systemy transportu wewnętrznego] rozwiązanie stanowią tzw. żmijki. Niektórym kojarzy się to wyłącznie z drutem do udrażnianie kanalizacji. Poza tej potocznej funkcji, żmijki również dotyczą się do sposobów transportu. Chodzi tu o przepływ sypkich substancji. Standardowo żmijka wygląda jak rura z lejem przy początku. W rzeczywistości to bardziej zaawansowana maszyna. Wewnątrz rury zainstalowane jest duża śruba. Fachowcy używający takich maszyn nazywają to, jako przenośnik ślimakowy. Przykładowe zastosowanie mamy w rolnictwie do pompowania pszenicy do silosów lub [alufinish] w budownictwie do nasypywania palonego wapna.

Niekoniecznie musi to być tylko „rura”, w skład może wchodzi ruchomy stelaż pozwalający podnosić żmijkę. Atutem jest możliwość skręcania ze sobą wielu przenośników. Szybko się przekonujemy zastosowanie znajdziemy w niektórych tylko obszarach gospodarczych. Dystrybucja czy to przenośników ślimakowych czy transporterów jest głównie kierowana do rolnictwa i produkcji.