Jak ściągnąć do kraju towary z Państwa Środka? Parę uwag dla firm

Współpraca ekonomiczna Warszawy z Pekinem od kilku lat prężnie się rozwija. Jedynie w 2013 roku napływ chińskich produktów do naszego kraju wyniósł prawie 15 miliardów euro!

Polski z Państwa Środka wysyłane są przede wszystkim sprzęty elektryczne i elektroniczne, produkty włókiennicze oraz tekstylia, obuwie i torebki. Jeśli chcemy zacząć importować towary z Chin, na początek musimy trafić na wiarygodnego partnera. Kontakt nawiążemy za pomocą licznych stron online. Na części z nich spotkamy tylko sprawdzone firmy, oznaczone odpowiednim certyfikatem.

Cennym źródłem informacji są też zwykłe wyszukiwarki internetowe. Po omówieniu warunków współpracy z daną firmą, otrzymamy fakturę oraz zasady dotyczące kolejnych płatności. Najpowszechniejszą formą jest międzypaństwowy przekaz SWIFT. Warto mieć na uwadze, że czas jego realizacji może wynosić nawet 2 tygodnie. Produkty zakupione w Chinach dotrą do nas za pośrednictwem firmy kurierskiej, poprzez transport lotniczy lub morski.

Interesuje Cię taka kwestia? Jeśli szukasz dodatkowych wiadomości, które także będą przydatne, kliknij ten link i przeczytaj więcej w tekście (https://plastmer.com.pl/pl/home/).

Najszybciej dotrze do Polski produkt wysłany przesyłką kurierską. Dobrze jednak mieć na uwadze, że to zarazem najkosztowniejsza opcja. Jeżeli zdecydujemy się na przekaz lotniczy, na przekaz będziemy oczekiwać od siedmiu do czternastu dni roboczych.

bezproblemowy import z Chin

Źródło: sxc.hu

To również najczęstszy sposób na import z Chin. Jak tylko sprzedawca nada przekaz, zamawiający otrzyma tzw. air waybill. Dokument zawiera informacje dotyczące numeru przekazu i przewoźnika. W załatwieniu wszelkich formalności pomoże nam specjalna agencja celna. Jej personel odbierze naszą przesyłkę, przygotuje niezbędne papiery i przekaże towar do odebrania.

Należy nie zapominać, że import z Chin wiąże się z wysokim cłem. Wysokość opłat uzależniona jest od rodzaju towarów. W rozliczaniu się z opłat celnych może pomóc nam agencja celna. Na podstawie formularzy, jej pracownicy przygotują zgłoszenie celne i nawiązują kontakt z upoważnienia zamawiającego z urzędem celnym. Skorzystanie z usług agencji, to dla zamawiającego duża pomoc w załatwieniu wszelkich spraw związanych z kwestiami celnymi.