Magazynowanie wody opadowej – w jaki sposób się to robi?

Zmiany klimatyczne i coraz to większe potrzeby doprowadzają to tego, że zmniejszają się zdroje wody pitnej. Jednym ze z metod szczędzenia wody jest zbieranie i użycie w domu, oraz na działce wody deszczowej. Wiele wody można zaoszczędzić, wykorzystując deszczówkę nagromadzaną z dachów budynków na działce, pod zastrzeżeniem że nie są one przykryte eternitem ani papą.

Stosując deszczówkę, jest możliwość zmniejszyć pobór wody wodociągowej o połowę. Najprościej jest podstawić pod rynnę pojemniki na wodę, a następnie przy użyciu pompy pozyskiwać zgromadzoną w niej wodę do nawadniania ogrodu. Nabędziesz je tutaj: Kingspan.

W handlu są specjalne filtry, jakie łatwo instaluje się na rynnie, lub u jej wylotu, skąd woda kierowana jest do zasobnika. Wyposażone są one w zabezpieczenia przelewowe, nie ma więc niebezpieczeństwa, że jej nadmiar spłynie ze zbiornika na działkę.

Bardziej zaawansowany sposób pozyskiwania i spożytkowania deszczówki to instalacja układu nagromadzania wody opadowej. Woda magazynowana jest w zasobniku, przeważnie zakopanym w ziemi opodal budynku. Jego wielkość winna być dostosowana do wielkości przestrzeni dachu, z jakiego woda – zerknij: – sól do stacji uzdatniania wody – będzie nagromadzana.

zielony zbiornik na deszczówkę

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Wytwórcy oferują ogromny zasięg objętości i odmian pojemników. Są to zbiorniki na wodę deszczową podziemne i naziemne, oraz gotowe rozwiązania systemowe do przechowywania i spożytkowania wody deszczowej. Pojemniki naziemne służą do nagromadzania wody (kliknij aby zobaczyć więcej) z rur spustowych odprowadzających wodę z rynien na zewnątrz domu. Zasobniki różnią się konstrukcją, formą i odpornością. Duży wybór zasobników, dostępnych na stronie z ofertą zbiorników na deszczówkę, zezwala dostosować rozwiązanie do różnych zadań.

Woda opadowa jest miękka, ponieważ zawiera mało jonów magnezu i wapnia. Woda opadowa, poza spożytkowaniem w ogrodzie, nadaje się również do prania. Zastosowana w spłuczce nie pozostawia kamiennego nalotu. Dlatego że w jej zestaw wchodzą roztwory słabych kwasów, powoduje korozję metali. Wypada ją więc magazynować w pojemnikach z tworzyw syntetycznych. Lepiej jest, gdy rury, którymi jest doprowadzana do zbiorników, są stworzone z surowca sztucznego.