Jak wybrać strój roboczy? O jakich sprawach koniecznie powinniśmy pamiętać? Jakie są najbardziej istotne elementy takiego stroju?

Podczas wybierania odzieży roboczej trzeba zwrócić uwagę na wiele ważnych kwestii. Dzięki temu jesteśmy w stanie oczekiwać, że ubiór będzie spełniał swoją rolę w każdym zakresie. Pracownik, który ma dobry strój roboczy jest bardziej wydajny, zyskuje na tym całe przedsiębiorstwo.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę to, w jakiego rodzaju branży pracuje określony pracownik, jakie są tam warunki, w jakiej temperaturze przyszło mu pracować, z jakimi niebezpieczeństwami spotyka się na co dzień. Dla różnych branż przewidziane są więc właściwe linie odzieży, jak spodnie robocze do pasa (dalsza część artykułu), jakie spełniają najwyższe wymogi i certyfikaty. Podczas wyboru ubrań koniecznie zwracajmy uwagę na praktyczne kwestie, gdyż odzież w jakiej pracownik funkcjonuje cały dzień musi być wygodna, natomiast jej utrzymanie w czystości musi być bezproblemowe.

odzież robocza

Autor: TAFE SA Electrical Engineering
Źródło: http://www.flickr.com

Kombinezon roboczy jest jednoczęściowym ubraniem, połączeniem bluzy ze spodniami dość często z zamkiem błyskawicznym od kroku do szyi. Kombinezony robocze mają zastosowanie bardzo często w warsztatach mechanicznych, rolnictwie ale jednocześnie w środowisku toksycznym. Kombinezony występują jednocześnie w wersjach letnich, jak i zimowych. Spodnie robocze ogrodniczki to spodnie z charakterystycznym karczkiem z przodu, w którym najczęściej jest kieszonka ze zintegrowanymi szelkami. Spodnie takiego typu używane są w większości branż. Ich najmocniejszą stroną są ogromne możliwości regulacji pozycji ubrania na ciele. Mają dużo kieszeni, ale także miejsce na nakolanniki niezbędne do pracy w pozycji klęczącej.

Ogrodniczki są zarówno w wersjach na lato, lecz również zimowych. Kamizelki bardzo często służą jako ocieplacze zimową porą, w lato natomiast wybierane są ze względu na ich liczne kieszenie, które są używane w czasie prac monterskich. To są podstawowe rodzaje ubioru roboczego, producenci niekiedy tworzą kolekcję, linie takiej odzieży, ażeby były tam wszystkie najbardziej istotne rodzaje odzieży. Pozwala to wyposażyć swoich pracowników w stylistycznie spójne ubrania niezależenie od takich spraw, jaki rodzaj odzieży preferują. Tego rodzaju zestawy odzieży najkorzystniej kupować w sklepach, gdzie dostaniemy pozostałe konieczne pomoce do pracy, takiego rodzaju jak tarcze do szlifowania (więcej w artykule).