Artystyczne kowalstwo – czym w ogóle jest to niecodzienne rzemiosło?

Kowalstwo artystyczne należy do dziedziny rzemiosła artystycznego, w którym przedmioty użytkowe lub też ozdobne kuje się z żelaza. Wytwory tego typu mają zwykle charakter dekoracyjny oraz użytkowy. Historia kowalstwa artystycznego sięga zamierzchłych czasów starożytności, już wówczas stosowano techniki kowalskie. W okresie średniowiecza również zajęcie to było praktykowane i rozwijane. W tym celu budowano specjalne pomieszczenia pełniące rolę pracowni kowalskich. W czasach tych zajmowali się kowalstwem głównie mnisi, którzy zajmowali się produkcją okuć do drzwi oraz do skrzyń.

ozdobne balustrady

Autor: Alf Melin
Źródło: http://www.flickr.com
W średniowieczu głównymi elementami ornamentacyjnymi w wytworach wyrabianych tą techniką były motywy roślinne. Z biegiem lat zaczęto również nawiązywać do motywów heraldycznych czy też zwierzęcych. Również rodzaj wykonywanych tą techniką przedmiotów się poszerzył. Produkowano teraz latarnie z żelaza, a ponadto kuto kraty okienne oraz wiele innych. Na przestrzeni wieków zajęcie to rozwijało się i wykonywane było na co raz wyższym poziomie. Przyszedł czas, że wytarzać zaczęto także przedmioty, które zaliczyć należy do dziedziny sztuki użytkowej, były one bardzo dobrze wykonane oraz posiadały cechy przedmiotów artystycznych (czytaj to). Na dzień dzisiejszy również zawód ten jest bardzo szanowany i istnieje wiele firm zajmujących się kowalstwem.

Obecnie wyroby tego typu zaliczane są do wyrobów sztuki użytkowej, cechuje je oryginalność oraz duże walory estetyczne.

Poza wytwarzaniem krat i bram, pracownie tego typu produkują również rzeczy mniejszych gabarytów, takie jak świeczniki czy ramki obrazów. W ofercie tych pracowni znajdziemy na pewno bardzo duży wybór rozmaitych wzorów, które mogą być też robione na zamówienie dla danego klienta. Przedmioty takie bramy i kute ogrodzenia są bardzo kosztowne, ale także modne – z jednej strony wyrażają tęsknotę za dawną sztuką rzemieślniczą, z drugiej są zrobione z twardych materiałów i stają się symbolem wieczności oraz solidności.

W ofercie tego typu zakładów znajdują się również wyszukane i wyjątkowo wyprofilowane poręcze schodów, krzesła, ławki, lub po prostu elementy ozdobne (napisz maila).

Jeśli po przeczytaniu takiego artykułu chcesz jeszcze dokładniej poznać to zagadnienie, zalecam tą treść, gdyż ona jest równie niebanalna.