Jak zorganizować pogrzeb, aby wszystko odbyło się w należytym porządku? O jakich sprawach niezbędnie należy pamiętać?

Nadchodzi taki smutny dzień, gdy umiera bliska nam osoba. To niby normalna kolej rzeczy, ale trudno nam się z tym pogodzić. Ponadto, jesteśmy zobowiązani zorganizować pogrzeb, a w tej okoliczności jest to tym bardziej trudne|ciężkie|problematyczne. Przy pomocy naszego poradnika możemy jednak sobie z tym dać radę, nawet w tak niekomfortowych momentach.

Początkowo musimy mieć kartę zgonu, ponieważ to obowiązkowy dokument, o jaki powinniśmy się postarać, jak umiera bliska nam osoba. Bez tego dokumentu nie będzie można pochować

Cmentarz

Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com

zmarłego, nikt bowiem nie udzieli nam transportu zwłok do kostnicy miejskiej, w ten sam sposób żaden urząd stanu cywilnego nie wystawi nam aktu zgonu.

Wypisanie karty jest bezpłatne. Mając już taką kartę, należy zawiadomić zakład pogrzebowy – zapraszam tutaj… -, który przewiezie ciało zmarłego do swojej chłodni albo kostnicy miejskiej. W internecie można wyszukać setki adresów zakładów pogrzebowych, działają również one blisko szpitali i na cmentarzach. Jesteśmy w stanie skorzystać z usług zakładu, który pomoże na załatwić różnorodne formalności które mają związek z organizowaniem pogrzebu.

Pamiętajmy, by podpisać z nimi umowę z dokładnym wyszczególnieniem cen usług, za które będziemy zapłacić, przykładowo jak mamy w planach, że interesujące są dla nas pomniki granitowe, to to musi być w umowie. Z zakładem powinniśmy określić datę pogrzebu lub kremacji, a też wybór cmentarza i miejsce pochówku, wybrać trumnę czy rodzaj obrządku religijnego. Pracownicy tego rodzaju firmy będą też pomocni w zorganizowaniu aktu zgonu oraz zasiłku pogrzebowego, choć oczywiście po takie dokumenty powinniśmy pójść osobiście. Faktycznie jedynie od nas jest zależne, na jakiego typu usługi się zdecydujemy z całej oferty firm pogrzebowych.

Możemy więc dobrać trumnę i zamówić kondukt żałobny, jesteśmy w stanie jednakowoż tego typu firmie zlecić wszystko, a to z pewnością najlepsze rozwiązanie, gdy nie możemy sobie poradzić ze stratą i nie mamy siły, ażeby to wszystko załatwiać. Tak się na przykład dzieje, gdy umiera dziecko. Tego typu firma więc dobierze nagrobki dziecięce (sprawdź tutaj), zakupi ubranie dla zmarłego, umyje go i uczesze, zapewni wieńce, wydrukuje klepsydry i zamówi nekrologi w prasie.