Akcesoria do wspinaczki

Większa część interwencji służb ratowniczych dotyczy złego dostosowania miłośników wspinaczki w górach do trudnych warunków związanych z terenem. Nieprzygotowanie jest o tyle skrajne, że ludzie wybierające się w góry niekiedy nie znają nawet numeru alarmowego do służb ratowniczych. Był to jeden z głównych powodów, dla którego w Polsce wprowadzono numer telefonu 112. Góry są niebezpiecznym miejscem, szczególnie w okresie zimowym czy wczesno wiosennym, gdy nie stopniał jeszcze cały śnieg. Rozsądni miłośnicy górskich wędrówek zawsze sprawdzają prognozę pogody oraz aktualne warunki atmosferyczne które panują na miejscu, kontrolują także ostrzeżenia dotyczące lawin, ale w pierwszej kolejności biorą ze sobą konieczną dla takich warunków odzież.

wspinaczka górska

Autor: Randen Pederson
Źródło: http://www.flickr.com
W co się ubrać w góry?W wędrówkach po górach najważniejsze są buty – w sklepach sportowych niejednokrotnie spotyka się tzw. buty trekkingowe, czyli dopasowane właśnie do warunków wędrówki po górach. Buty takie są utwardzane za kostką, są wykonane z wytrzymałego tworzywa które musi pozwolić skórze oddychać, ale w pierwszej kolejności mają twardą podeszwę której nie przebije żaden kamień. Istotnym wyposażeniem jest także odpowiednia kurtka z powłoką chroniącą przed wiatrem, takie rzeczy są jednak kosztowne więc w górach często obserwuje się polary (produkty znanych producentów – kliknij tutaj). Stanowią one dobrą izolację cieplną i ochraniają w ograniczonym stopniu przed wiatrem. Przed wycieczką w góry zawsze warto się zaopatrzyć również w odpowiednią mapę i kompas oraz naładować telefon komórkowy by w razie wypadku wezwać odpowiednie służby.

Gdzie kupować rzeczy na wyprawę?Wszelkie akcesoria do wspinaczki i wędrówki po górach można dostać w specjalnie do tego przeznaczonych sklepach z artykułami sportowymi. W tego rodzaju sklepach można znaleźć szeroki wybór odzieży z goretexu, polaru i pozostałych zbliżonych tworzyw, specjalne namioty i śpiwory oraz dużo innych potrzebnych elementów. W takich sklepach łatwo dostać produkty renomowanych producentów, takich jak przykładowo znany w wielu krajach Mammut (sprzęt do wspinaczki – zobacz więcej). Poza ubraniami, ten producent trudni się produkowaniem sprzętu używanego przez służby ratunkowe jak lokalizatory czy detektory lawinowe. Ceny elementów są bardzo zróżnicowane, wystarczy jednak kupić podstawowy sprzęt, żeby być bezpiecznym w czasie górskich spacerów.