Jaką rolę odgrywają konie w życiu człowieka, z jakich powodów hipoterapia jest tak skuteczna w wielu chorobach.

ludzie od bardzo dawna nierozerwalnie związani są z końmi. Zwierzęta te przez bardzo długo były głównym środkiem przemieszczania się, czy do dla rycerzy czy do ciągnięcia wozów i karet. Bardzo ważną rolę miały w rolnictwie, kiedy nie było maszyn i ciągników to konie właśnie ciągnęły pługi czy brony.

jazda konna

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com
Rozpowszechnienie urządzeń mechanicznych sprawiło, że konie przestały być używane w wymienionych powyżej zastosowaniach, co jednak nie oznaczało że odeszły w niepamięć. Jest wręcz przeciwnie, jazda konna cieszy się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem, pomimo tego że nie należy do najtańszych sportów. Co chwilę otwierają się nowe stadniny, a wielbicieli jazdy regularnie przybywa. Są osoby, dla jakich obcowanie z końmi dostarcza im mnóstwo zadowolenia i satysfakcji, bardzo chętnie udzielają się oni również przy opiekowaniu się nimi, dzięki czemu mogą jeszcze lepiej poznać te niezwykłe zwierzęta. Ale poza samą przyjemnością konna jazda ma także sporo zalet dla zdrowia, nie tylko wzmacnia i poprawia kondycję u jeźdźców, ale też jest wykorzystywana w wielu poważnych chorobach – odwiedź Patataj (odwiedź Patataj).

Krakow

Autor: Pawel Loj
Źródło: http://www.flickr.com

– www.patataj.com (www.patataj.com)enie przy pomocy jazdy konnej znane też jest jako hipoterapia. Jak widać po licznych przypadkach, jest ono w dużej liczbie schorzeń niezwykle przydatne i daje świetne wyniki. Najczęściej konna terapia jest uzupełnieniem typowych sposobów leczenia, jednak to, czego nie da się uzyskać za pomocą medykamentów, to kwestia psychiki. Dzięki obcowaniu ze zwierzęciem chora osoba może zapomnieć chociaż na krótki czas o czasami bardzo bolesnych zabiegach, które musi każdego dnia wykonywać. Nierzadko pomiędzy nią a koniem pojawia się prawdziwa przyjaźń, jaka później może się przenosić na ogólny stan chorego. Również jazda konna ma bardzo dobre właściwości, niezwykle pozytywnie wpływa ona na rozluźnianie i napinanie mięśni, stymulując je do pracy.

Obecnie z hipoterapii korzysta z dobrymi rezultatami coraz więcej pacjentów. Są pośród nich dzieci z mózgowym porażeniem, wadami postawy czy zespołem downa, lecz również w przypadku starszych, na przykład po wylewie, naprawdę dużo może pomóc.