Każdy z nas wraca do wspomnień

Jak zaplanować wolny czas, gdy z każdego miejsca ogarniają nas „oferty nie do odrzucenia”, rażące swoimi wygórowanymi cenami? No cóż, jest parę alternatyw. Można pozostać w domu, pójść na działkę albo raczyć się beztroską gdzieś na łonie przyrody. Niektórzy mają fajnie, mogą się zorganizować wycieczkę w góry, gdyż mieszkają blisko takich górzystych rejonów, jak Wrocławianie czy ludzie z Krakowa. Niektórzy mogą pojechać nad morze, gdyż blisko mają Bałtyk. A co z resztą?

sauna, wyposażenie spa

Autor: STUAimages
Źródło: http://www.flickr.com
A reszta ma swoje miejsca, jakie od lat preferują i niezmienne odwiedzają.

Czy masz ochotę poszerzyć swą znajomość rzeczy na ten temat? Więc chcemy nakłonić Cię do naszych następnych tekstów – wejdź w hiperłącze do wpisu.

Mogą to być na pierwszy rzut oka miejsca bez żadnego znaczenia historycznego, bez żadnych punktów, które niezwykle zachwycają i zapadają w pamięć. Nie jest ważne, to, iż odwiedzamy takie miejsca ma przecież jakiś powód. Może być warunek ekonomiczny, niedaleko od miejsca gdzie mieszkamy, więc w każdym momencie możemy tam się udać, jednocześnie na taką wyprawę nie zużyjemy dużo paliwa. Są również względy bardziej głębokie, mianowicie sentymentalne. Tego typu miejsce może nam coś przypominać, przykładowo, z dziecinnych lat.

Miałem kolegę, który co pewien czas musiał pojechać do SPA w Ciechocinku, bo tak mu się to dobrze kojarzyło, z dzieciństwem, z latem, kiedy był jeszcze dzieckiem, z rodzicami i z babcią, ponieważ żyła w pobliżu. Wielu jest ludzi, którzy mają cudowne wspomnienia z pobytem nad Bałtykiem. Może jak byli jeszcze dziećmi jeździli na kolonie, lub z rodzicami na wczasy pracownicze.

Zabiegi SPA

Autor: Zenspa1
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykłe momenty, gorąco, lato, piasek i szum Bałtyku. Obecnie lubią tam się wybrać chociaż raz w roku, ażeby przypomnieć sobie te cudowne lata. Co prawda, mogą przeżyć szok, bo miasto wyda im się brzydsze, Bałtyk brudny, a wszystko, co kiedyś było wielkie i niesamowite teraz jakby się zmniejszyło.

Pomimo tego, wspomnienia wracają i jakoś jest tak miło na duszy. Możemy się spodziewać, że nawet, gdy będziemy już w podeszłym wieku dalej będzie odzywać się w nas jakiś wewnętrzny głos, który przywoła nas w te młode lata, żeby na nowo je odkryć. Najsilniejsze bowiem emocje są skojarzone z miejscem naszego zamieszkania w dzieciństwie. Wiedzą o tym wszyscy, którzy musieli się nagle wyprowadzić. Wie o tym człowiek z Niemiec, który kiedyś żył na Dolnym Śląsku, a teraz mieszka w Niemczech.

Po wojnie, gdy zmieniły się granice musiał wyjechać ze swojego rodzinnego domu. Wiedzą o tym nasi rodacy, którzy ze Wschodu, z dzisiejszej Ukrainy przyjechali na zachodnie ziemie, tam, gdzie wcześniej żyli inni, Niemcy. Ich wspomnienia są jeszcze bardziej silne, ponieważ utracili coś tak błyskawicznie, nieodwracalnie, gwałtownie.

Przywróć wspomnienia w Ciechocinku: