W jaki sposób radzić sobie z ogromną ilością śmieci, zasady racjonalnej gospodarki odpadami.

Obecny świat coraz bardziej tonie w śmieciach i odpadach. Ogromne potrzeby sprawiają, że ludzie kupują niezliczone ilości towarów, po jakich opakowania są po prostu wyrzucane. Problemem są szczególnie odpady trafiające na nielegalne wysypiska, do lasów oraz rzek, lecz także jeszcze niedawno to, co wyrzucane było do koszy również nie było dobrze wykorzystywane. Tymczasem bardzo duża część trafiających na wysypiska odpadów może być ponownie wykorzystana.

Dotyczy to przede wszystkim szkła i metalu, można je bez żadnego problemu przetopić umożliwiając tym samym ponowne przetworzenie, lecz przetwarzać można również tworzywa sztuczne oraz papier. Szczególnie uciążliwe dla środowiska są tworzywa sztuczne, przede wszystkim dlatego, że się praktycznie nie rozkładają. Można je jednak w pewnym stopniu przyrabiać i wykorzystywać ponownie, po warunkiem oczywiście, że się je odpowiednio posegreguje. Dlatego też pojawiają się coraz liczniejsze starania w taką stronę, żeby gospodarowanie odpadami dawało jak najwięcej możliwości na ich odzyskiwanie.

śmieci

Starania te odbywają się na wielu płaszczyznach. Bardzo ważna jest zmiana nastawienia społeczeństwa i uświadomienia mu, że odpady wyrzucane w jakieś przypadkowe miejsca nie tylko nie będą się nadawać do przetworzenia, lecz w dużej mierze zanieczyszczają przyrodę. Proces taki jest długi i mozolny, bo w dalszym ciągu dla wielu najwygodniej i najtaniej będzie wyrzucić worek w lesie, niż dać go do śmietnika.

Z tego też powodu konieczne są dobre regulacje prawne, które niejako powinny zmuszać mieszkańców do właściwych działań, wprowadzając równocześnie kary dla tych, którzy łamią zakazy. W ostatnim czasie działania idą w dobrym kierunku, bo w Polsce zaczęła obowiązywać segregacja odpadów. Przez to, że nie są one wymieszane, to można znacznie większą ich liczbę przerobić. Wywóz odpadów komunalnych wykonywany przez gminy powinien uwzględniać, że segregacja ma miejsce i być właściwie po tym kątem rozplanowany. Dzięki temu można będzie odzyskać znacznie więcej surowców wtórnych niż do tej pory.