Kilka ważnych informacji o lampach medycznych stosowanych w różnego rodzaju salach operacyjnych i gabinetach.

Przy wielu badaniach i zabiegach odpowiednie oświetlenie odgrywa bardzo istotną rolę. Po pierwsze pozwala na to, aby dokładnie wszystko zobaczyć, bez zbędnych cieni i kontrastów. Dlatego też zwykłe światło słoneczne często nie wystarcza, a niezbędne będą medyczne lampy dające odpowiednie światło. W wielu przypadkach tego typu lampy mają jeszcze inne funkcje, na przykład wydzielają promieniowanie UV. Ten ostatni rodzaj jest wykorzystywany dość powszechnie w wielu pomieszczeniach zabiegowych czy gabinetach. (lampy medyczne) Przez swoje właściwości niszczą one niebezpieczne dla zdrowia bakterie, wirusy i grzyby, dając pacjentom należyte bezpieczeństwo. Lampy UV dzieli się generalnie na dwa rodzaje, czyli bezpośredniego działania i przepływowe. Lampy bezpośredniego działania wyłączyć można tylko wtedy, gdy w danym wnętrzu nie ma żadnych osób, dlatego też stosuje się je na przykład w porze nocnej. Za to lampy przepływowe funkcjonować mogą cały czas, gdyż świecą tylko w komorze dezynfekującej, do jakiej jest wtłaczane czyszczone powietrze.

lampy medyczne

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Poza lampami UV bardzo ważną rolę będzie również spełniać klasyczne oświetlenie, mające być pomocne w diagnostyce i zabiegach. Takie lampy medyczne muszą mieć odpowiednią konstrukcję, która zagwarantuje odpowiedni rodzaj światła. Na przykład lampy stosowane w zabiegach muszą dawać światło rozproszone, aby nie powstawały żadne nawet najmniejsze cienie. Za to lampy punktowe mają za zadanie bardzo dokładne rozświetlać jakąś niedużą część powierzchni, stosowane są bardzo często w gabinetach laryngologicznych, stomatologicznych i kosmetycznych. Poza odpowiednim charakterem światła od lamp wymagać się też będzie odpowiedniej budowy, odpornej na różne zabrudzenia i częste mycie.

W wielu przypadkach lampy takie mogą zostać zabrudzone różnymi wydzielinami, z tego też powodu niezbędne będzie ich regularne czyszczenie.

Zaintrygował Cię ten wpis i musisz znaleźć pokrewne informacje? Kliknij zatem ten odnośnik i sprawdź więcej porad w serwisie (https://pietak.pl/specjalizacje/upadlosc-konsumencka).

Ważna jest także ich należyta jakość, po prostu muszą one być cały czas sprawne, jak są potrzebne, a nie przebywać ciągle w naprawie.