Ogromna ilość firm, które funkcjonują na współczesnym rynku stanowi dla siebie wzajemną konkurencją

Klienci rzeczywiście często mylą określone produkty, a firmy które chcą dotrzeć do nich ze swoją propozycją powinny postarać się jakoś wyróżnić. Jednym z rozwiązań jest znak towarowy. Co może nim być? Rysunek, mieszanka konkretnych barw, a nawet melodia. Zadaniem znaku towarowego jest wyróżnienie towaru lub usługi. Duże znaczenie ma rejestracja znaku towarowego, jako że jest on wtedy prawnie chroniony i nie może zostać wykorzystany przez inną firmę. Na stałe zostaje przypisany do produktu, dla jakiego został zaprojektowany.

znak towarowy

Autor: Saint-Gobain Abrasives AB Sweden
Źródło: http://www.flickr.com
Oczywiście, trzeba pamiętać, że kwestia własności |znaku towarowego w dużym stopniu zależy od tego, jaki ma on charakter. Przykładowo, firma Apple, jako swój znak wybrała jabłko, owoc występujący powszechnie, określający pewną gamę artykułów. Ochrona nie jest pełna także w przypadku takich znaków towarowych, jakie są zbieżne z nazwami geograficznymi. Poleca się z tego względu zaprojektować tego rodzaju znak praktycznie od podstaw. Wówczas jego ochrona będzie prezentowała wysoki poziom. Tym samym roli znaku towarowego w Polsce nie będzie mogła pełnić przykładowo flaga kraju lub – opinie na nasz temat – herby określonych województw. Nie mogą to być też symbole religijne bądź takie, których charakter mógłby kogokolwiek urazić. Jakoznak towarowy nie zostanie uznane także powszechnie w społeczności występujące imię i nazwisko. Warto mieć to na względzie, kiedy będzie się ustalało własny znak towarowy (zobacz informacje).

W jakim miejscu dokonuje się rejestracji znaku towarowego? W Urzędzie Patentowym. Zarejestrować go może zarówno przyszły właściciel, jak także jego pełnomocnik. Bez zarejestrowania znaku nie jest on prawnie – poznaj naszą firmę – chroniony, dlatego bez konsekwencji będą mogły go wykorzystywać inne osoby. W czasach, w jakich ilość firm ciągle rośnie, a konkurencja w każdej branży życia gospodarczego jest faktycznie dosyć duża, warto zadbać o jak najwcześniejszą rejestrację własnego znaku. Ogromne znaczenie ma również jego stosowne zaprojektowanie, tak by nie naruszał tych znaków, które są już opatentowane, a jednocześnie gwarantował produktom lub usługom danej firmy wyróżnienie na tle pozostałych. Taki znak może zadecydować o przyszłości firmy, więc nie można go lekceważyć.