Na co trzebazwracać uwagę, gdy własną działalność.

Prowadzenie własnej, nawet jednoosobowej działalności to nie tylko ciekawe zajęcie, łączące się z realizacją własnych zainteresowań a także marzeń. Niestety, to tak naprawdę spora odpowiedzialność za wszystko w naszej firmie. Gdy sami jesteśmy sobie szefem, musimy pamiętać nie tylko o comiesięcznych wypłatach dla naszych pracowników. To także cała biurokracja łącząca się z płatnościami przykładowo do urzędu skarbowego czy zakładu ubezpieczeń społecznych.

prowadzenie własnej firmy

Źródło: pixabay

Dobrą stroną założenia własnej firmy jest to, że mamy możliwość realizować swój zawodowy pomysł na życie, który zazwyczaj powiązany jest z naszymi zainteresowaniami. Jednak musimy pamiętać też o tym, że nasza działalność będzie związana z koniecznymi, wspomnianymi już wcześniej opłatami a nas, jako szefostwo niewielkiej działalności, powinny przede wszystkim zainteresować kwoty przelewane do zakładu ubezpieczeń społecznych i do skarbówki. I tak na przykład każde wystawianie faktur VAT ciekawostka związane jest z odliczeniem i przesłaniem podatku do urzędu skarbowego. Za wszelkiego rodzaju uchybienia w tym wypadku skarbówka lubi nakładać wysokie kary, szczególnie niestety u polskich niedużych firm, które nie mają zagranicznego kapitału, żeby wynajmować kancelarię prawną i kilku księgowych, którzy dokładnie będą wszystko kontrolowali, a w razie kontroli ze skarbówki i ewentualnego mandatu wykażą, iż to jednak kontroler się mylił a my natomiast postępowaliśmy zgodnie z przepisami. Musimy także mieć na uwadze, że comiesięcznie mamy zus do odliczenia – zobacz kompletną propozycję na tej stronie.

dokumentacja

Autor: Ian Lamont
Źródło: http://www.flickr.com

To jest ważne, nie możemy zapominać o tym, ażeby potem nie okazało się, że nie opłacaliśmy składek a teraz mamy do opłacenia kwoty za te wszystkie miesiące a do tego jeszcze odsetki karne. Niemniej miejmy na uwadze, że te zus odliczenia tutaj podatku są przez pierwsze 2 lata nieduże i dopiero tak naprawdę po tym czasie musimy niestety opłacać już składki w normalnej, to znaczy wyższej kwocie. Jak więc widać wszelkiego typu świadczeń jak również podatków na rzecz państwa jest trochę i nie są to tak naprawdę proste kwestie. Z tego powodu warto niekiedy pomyśleć nad zatrudnieniem księgowego w naszej firmie lub nad zleceniem owych zadań rachunkowych firmie księgowej z zewnątrz, która fachowo i rzetelnie za nas poprowadzi wszelką rachunkowość, dzięki czemu będziemy mogli spać spokojnie.