W jakich sytuacjach dobrze jest poradzić się dużo bardziej doświadczonej osoby pracującej w biurze rachunkowym?

Wszyscy znają ludowe porzekadło, że nieznajomość prawa szkodzi. Wiele osób z pewnością przekonało się, iż jest to prawda, lecz są takie sytuacje w życiu, zwłaszcza takie jak zatrudnienie, wypłata honorarium albo urlop wychowawczy lub ”tacierzyński”, które szczególnie warto obgadać z kimś z większą wiedzą z tych dziedzin, by nie być oszukanym lub by domagać się swoich praw z absolutną świadomością tego, co się nam należy.

Przede wszystkim pomoc księgowej może przydać się kiedy przed nami stoi wyzwanie, jakim jest samodzielnie prowadzona działalność gospodarcza – pod tym adresem szybko zdobędziesz podpowiedź. Czasy są takie, że internet pełna jest informacji poradnikowych, nowości i plotek dotyczących zakładania i prowadzenia

dokumentacja firmy

Autor: Flazingo Photos
Źródło: http://www.flickr.com

działalności (zwłaszcza, kiedy zgłoszenia można dokonać internetowo). Jednak na osoby, jakie dokonały wszystkich formalności i zaczęły pracę na swoje konto, czeka wiele nowych sytuacji, w jakich trzeba umieć się odnaleźć. Istotne jest także to, żeby nie tracić głowy w momencie gdy coś idzie nie tak jak zakładaliśmy.

Jeżeli działalność gospodarcza otwierana jest przez kobietę, dobrze jest poznać szczegóły takich zagadnień jak należący się nam urlop wychowawczy hiperłącze albo możliwość zawieszenia działalności na czas zwolnienia. Jeżeli jesteśmy młodym przedsiębiorcą i chcemy zatrudniać pracowników, pomyślmy, w jaki sposób ma wyglądać proces rekrutacji i selekcji i poprośmy księgowość o sporządzenie lub wskazanie bazy wzorów pism takich jak umowa zlecenie, umowa o pracę, wypowiedzenie umowy o pracę albo innych przydatnych druków. Gdy będziemy mieć pracowników albo podpisywać umowy z partnerami biznesowymi, wypadniemy profesjonalnie kiedy przedstawimy profesjonalnie opracowane dokumenty, nawet gdyby było to wypowiedzenie umowy o pracę – ciekawostka. Jeśli chodzi o opłaty podatkowe oraz ZUS-y – tu również pomoc księgowej z biura może być nieoceniona.

Nie ma wątpliwości, że zawsze lepiej wcześniej zapłacić za poradę księgowego czy doradcy podatkowego, niż płacić za swoje błędy popełnione w wyniku nieuwagi czy przez niedoinformowanie. Zwłaszcza, gdy jesteśmy niepewni na rynku pracy, poszukujemy stałego zatrudnienia lub nie całkiem mamy rozeznanie w pojęciach z zakresu praw pracownika itp.