Zarządzanie przez cele i procesy biznesowe – czyli, dwie metody idące pełną parą

Zarządzanie przez cele i procesy biznesowe to dwójka odmiany metod, które to stosujemy najczęściej w naszej własnej firmie. Na jakiej zasadzie one jednak mogą polegać? Tego się dowiesz z naszego własnego felietonu!

procesy biznesowe

Autor: Ano Lobb
Źródło: http://www.flickr.com
Nasz artykuł po zaczynamy od procesów z dziedziny biznesu. Proces biznesowy (w inny sposób metoda biznesowa), to związane ze sobą działania, a także zadania, które to powinny rozwiązać nasz własny problemik wewnątrz firmy, albo poprowadzić do jakiegoś znaczącego efektu. Procesy te, często bywają przedstawiane tak przezywanym „schematem blokowym”. Istnieją trzy rodzaje procesów biznesowych: proces zarządczy, mechanizm operacyjny, oraz mechanizm pomocniczy. Ogólnie proces biznesowy wynika z zapotrzebowań klientów, a jego wynikiem powinno być usatysfakcjonowanie jego (klienta albo klientów) zapotrzebowań. Powstało kilka cech, które to są wymagane w procesie biznesowym, a bywają to w szczególności: Definiowalność, Uporządkowanie, klient (zobacz więcej), Powiększanie wartości, Osadzenie, a także nie mniej ważne Wielofunkcyjność.

Masz chęć zgłębić opisywany problem z innej perspektywy? Jeśli tak, to najlepszym sposobem jest kliknięcie tego linku. Tam zweryfikuj szczegóły (https://kamrec.pl/kamery-samochodowe-rejestratory-jazdy).

Zerknijmy teraz na kolejną metodę, czyli…

Metoda Zarządzania, którą bywa zarządzanie przez cele, polega na założeniu, iż o najbardziej ważnych rzeczach powiązanych z przedsiębiorstwem, tego przedsiębiorstwa wynikach, zależy motywacja, inicjatywa i aktywność jego pracowników.

Pomysłem który przodował zrządzania poprzez cele (z języka angielskiego: „Management by Objectives”, podsumowując krótko „MBO”), jest skoncentrowanie się na wspólnym, w relacji przełożeni oraz podwładni, po ustalaniu kwestii upragnionych mierników końcowych, a także tworzonych razem okresowych przeglądań, wraz z ocenianiem uzyskanych rezultatów.