Wczasy w Hiszpanii – co warto wiedzieć

Podróż do Hiszpanii to tylko pozytywy, w końcu to idealny klimat, wszechobecne słońce, apetyczne jedzenie oraz ogólnie dobry nastrój.
Jednak nawet w czasie wakacji zdarzają nam się wypadki delikatnie mówiąc frustrujące, wynikające nie z niechęci, złego wychowania bądź braku manier u jednych albo drugich lecz tylko i wyłącznie z różności kulturowych między Polakami a Hiszpanami i reguł panujących w obu państwach.

Jeżeli zatem wybieracie się do Hiszpanii i chcecie uniknąć niekoniecznego napięcia w restauracji, punkcie aptecznym czy w kolejce do autobusu, zaznajomcie się z naszym zwięzłym poradnikiem.

hiszpania

Autor: VnGrijl
Źródło: http://www.flickr.com
ekwipunek

Autor: Pavlo Boyko
Źródło: http://www.flickr.com
Będąc w Hiszpanii musicie się wybrać na targ a więc mercadillo bądź rastro, na tym drugim znajdziecie na ogół antyki, rzeczy używane bądź po okazyjnych cenach. Na jarmarku posmakujecie autentycznej hiszpańskości, posłuchacie ośmielających do sprawunków zbywców i do tego na pewno nie wyjdziecie z pustymi rękami gdyż oferta jarzyn, owoców oraz owoców morza powala. Na kramach na ogół obowiązuje kolejka czy „se pide a la vez” a wtedy najodpowiedniej szukać kontaktu wzrokowego ze sprzedawczynią po czym oczekiwać aż spyta: „¿Qué te pongo, guapa?”
Ażeby wejść do autobusu powinniście ustawić się w kolejkę oraz zaufajcie, lepiej jest jej przestrzegać. Do autobusu wchodzi się przednim wejściem, zaś biletów na autobusy miejskie nie kupuje się w kioskach tylko u kierowcy.

Trzeba mieć z sobą niewielkie nominały gdyż kierowca czas pracy kierowcy tira może zwyczajnie nie chcieć sprzedać biletu. Autobusy nie zatrzymają się na każdym jednym przystanku, z tej przyczyny powszedni fakt, wciśnięcia guzika STOP gdy potrzebujecie wysiąść jest dosyć istotny. Właśnie taka jest Hiszpania.