Jak dopasować i kupić pasujące opony na zimę?

Opony stanowią bardzo ważną część każdego samochodu, na przykład z uwagi na to, że są jedynymi częściami dotykającymi podłoża w czasie użytkowania. Od ich kondycji więc uzależnione jest w dużym stopniu bezpieczeństwo ludzi poruszających się danym pojazdem. Dlatego tak ważne jest systematyczne wymienianie opon na nowe. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie zagrożenie wiąże się z posiadaniem w samochodzie opon w złym stanie.

Podobnie ważną kwestią jest powinność zmiany opon na zimowe. W Polsce nie ma co prawda przepisu, który zakazuje poruszania się w zimie na letnich oponach, lecz większość użytkowników dróg ma wiedzę na temat zagrożenia, jakie wiąże się z takim postępowaniem. Nie bezpodstawnie takie opony na zimę zostały stworzone. Zarówno opony letnie, jak i te na zimę opracowano tak, aby w określonych warunkach na drodze zapewniać maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Charakterystyka opon zimowychJak już było nadmienione, zmiana ogumienia w zależności od pory roku ma za zadanie zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom ruchu. Niedostosowanie ogumienia do pogody stwarza niebezpieczeństwo wynikające z cech wybranych opon. Ogumienie zimowe produkowane jest z odmiennej mieszanki gumy niż to letnie. Jest to guma o większej twardości i bardziej wytrzymała, opony te stworzone są do poruszania się po powierzchni zaśnieżonej, a nawet oblodzonej.

Opony na zimę

Źródło: Interopony.pl

Dzięki specjalnej konstrukcji zimowej opony droga hamowania jest krótsza, także w trudnych warunkach. To z kolei pozwala na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji na drodze. Wymianę opon na zimowe zaleca się przy pojawieniu się pierwszych mrozów.

W jakich miejscach nabywać opony?Jednym z najważniejszych pytań, jakie zadawane są przez posiadaczy samochodów, jest to, czy nabywać ogumienie nowe, czy używane. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że decydując się na kupno ogumienia używanego nalezy mieć na tyle wiedzy, by móc określić ich kondycję po wyglądzie. Nabywanie produktów nowych z wyspecjalizowanego sklepu daje gwarancję ich jakości, a co z tym związane bezpieczeństwa. Wbrew pozorom pod hasłem „tanie opony zimowe” można znaleźć również punkty oferujące produkty dobrej jakości i szanowanych firm. Opony to elementy tego rodzaju, na których nie należy oszczędzać. Autor: http://www.hurtopony.pl/